На 04.12.2024 г. и 05.12.2024г. се проведе Общинско първенство по волейбол, в което взеха участие ученици от клуба по волейбол от НП “Заедно в изкуствата и спорта”. Отборът на Трето ОУ “Д-р Петър Берон” се класира на трето място.

Публикувано на 05.12.2024 г.

Публикувано на 03.12.2024 г.

На 22.11.2024 г. учениците от VI А, Б и В класове, с ръководители г-жа Р. Тоскина и г-жа Й. Савова, бяха на междуинституционална екскурзия с IV ОУ с учебна цел. Те посетиха Обсерваторията и Природонаучния музей в гр. Белоградчик и Пещера "Магурата". В музея се насладиха на редките видове бозайници, хищници и птици. В пещерата Виктория от III ОУ и Ана от IV ОУ плениха всички с дует на народна песен. Вълнението и емоциите от деня съхраниха в много снимки.

Публикувано на 27.11.2024 г.

Ден на християнското семейство...
Ден , изпълнен с обич и благодарност, носещ благословия на всеки дом. Второкласниците от група "Училищна сцена " при III ОУ "Д-р П. Берон " гр. Монтана отправиха поздрав със стихове, песни и танци. Те получиха заслужени аплодисменти от съученици, учители , родители и гости. Изпълненията им ни накараха да си припомним значението на добротата, традициите , вярата и взаимната подкрепа .
Изявата е част от НП "Заедно в изкуствата и в спорта".

Публикувано на 22.11.2024 г.

В XXXIII Математически турнир "Черноризец Храбър", провеждан всяка година по случай 1 ноември-Денят на народните будители, иницииран от Института по математика и информатика при БАН, взе участие Теодор Любомиров Иванов от III А клас. Той се класира на II място в област Враца и бе награден със сребърен медал и грамота. Поздравления за упоритостта и трудолюбието! Успех в следващи състезания!

Публикувано на 22.11.2024 г.

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството и училището в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, този празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното възпитание.
Г-жа М. Андреева и г-жа В. Теофилова, съвместно с учениците на допълнителна подкрепа за личностно развитие и техните родители  отпразнуваха  празника като едно голямо и сплотено семейство.
Специален гост на този светъл ден беше отец Николай, който увлекателно разказа на учениците за празника Въведение Богородично, за семейните и християнски добродетели, в които ги възпитават техните родители и учители.
Деца и родители заедно изработиха картички и дърво с послания за семейните ценности.

Публикувано на 22.11.2024 г.

Учениците от III А клас показаха знанията си за повърхнината на България в часа по Човекът и обществото, като реализираха проект,,Релефна карта на България", поставен от г-жа Силвия Иванова. Изработиха и оцветиха релефни географски карти от глина. Задачата изисква познания за елементите на географската карта и повърхнината на България. Чрез този проект се постигна повишаване на концентрация,старание и висока мотивация за учене,които са изключително важни за учебния процес. Учениците останаха удовлетворени от своите изделия и ги подредиха в красива изложба.

Публикувано на 21.11.2024 г.

ОБЯВА

 

Уважаеми родители,
На 12.12.2024г. ще се проведе учебна екскурзия по Национална програма „България – образователни маршрути“, Модул 3 „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“. Екскурзията е безплатна и е предназначена за учениците от VII клас. Максимално допустимият брой за участие е 30 ученици.
Първата дейност по тази Национална програма е посещение на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ - гр. Плевен. Разглеждане на експозицията, беседа. Урок по история и цивилизации на тема: „Руско – турската война (1877 – 1878) и освобождението на България“ с акцент – обсадата на Плевен.
Заявление за участие в екскурзията, с приложените към него документи, се подава в срок до 19 ноември 2024 г. – 16,00 ч., както следва:
•         на хартиен носител – в канцеларията на училището
•         по електронен път – попълнени, подписани и сканирани в едно електронно писмо на служебната електронна поща на училището:
 info-1201005@edu.mon.bg
Комисия, определена със заповед на директора на училището, разглежда подадените заявления за участие и класира учениците по предварително изготвени критерии. Критериите са приети с Решение  по т. 4. взето на заседание на Педагогическия съвет - Протокол № 3/15.11.2024 г.
Класираните ученици ще бъдат обявени на сайта на училището в срок до 25.11.2024г. по входящ номер на подаденото заявление.

ЗАЯВЛЕНИЕ

ДЕКЛАРАЦИЯ

КРИТЕРИИ

 

Публикувано на 18.11.2024 г.

За поредна година възпитаници на III ОУ „Д-р Петър Берон, Монтана, участват в конкурса за рисунка, есе и презентация „С дух на будител“.
Конкурсът е организиран от IV ОУ „Христо Ботев“, гр. Лом, ОБЩИНА ЛОМ, НЧ „Събуждане“ 1899 – Лом.
 В раздел рисунка вземат участие 13 талантливи ученици от 5 и 6 класове, като шестокласничката ни Ивайла Г. Димитрова завоюва второ място в конкурса.
Ивайла, вдъхновена от делото и образа на Г. С. Раковски, изящно изобразява будителя с акварел.
Да не забравяме, че Ивайла постигна второ място през месец юни тази година в Националното състезание по Изобразително изкуство „Лаборатория за изкуство“, проведено в Бургас.

Публикувано на 18.11.2024 г.

  Интегриран урок по БДП, български език, музика и изобразително изкуство на тема „Спазвам правилата на пътя“ се проведе с учениците от 3Б клас в Трето основно училище "Д-р Петър Берон", Монтана, под ръководството на г-жа Сашка Нацова. Той е част от предвидените дейности към Национална програма „Безопасност на движение по пътищата“, Модул 1 „Подкрепа на обучението по безопасност на движението по пътищата“. Наши гости бяха г-жа Людмила Крумова – директор на училището, г-жа Елена Петкова – ЗДУД, начални учители от нашето училище и родители. Песните, свързани с безопасното поведение на пътя, интересните задачи, поднесени по игрови и забавен начин, емоционалното състезание по екипи, включващо разнообразни дейности по български език и изобразително изкуство, мотивира и вдъхнови учениците с желание, много знания и отговорност да подходят към темата на урока. "Познаваме и спазваме правилата за безопасност на движението" бе мотото, което синтезира в този час емоции, знания, старание и състезателен дух. Възпитаваме младото поколение на съвременна България да има отговорно поведение на пътя.

Публикувано на 15.11.2024 г.

„Нека бъдем толерантни, смели и добри.
Нека се усмихнем и любовта да ни крепи!
Ако някой е различен – ти подай ръка.
Примера си личен показвай на света!“

Учениците от втори и трети клас, включени на обща подкрепа за личностно развитие, в групи за логопедична работа и от група за повишаване на социалните умения за общуване и решаване на конфликти по ненасилствен начин, под ръководството на г-жа Невелина Рангелова, изработиха „дърво на толерантността“. С общи усилия учениците оформиха табло и дискутираха за това, какво е толерантност, как да приемат и да уважават различията.
Разбраха, че всеки има своите недостатъци, но именно те правят живота ни интересен и пълноценен. Затова е важно да приемаме всеки човек такъв какъвто е и да търсим доброто в него. За да печелим приятели, трябва да бъдем толерантни един към друг и да уважаваме различията.

Публикувано на 15.11.2024 г.

Във връзка с 16 ноември - Ден на толерантността, под ръководството на училищен психолог Невелина Рангелова и класните ръководители г-жа Нина Иванова и г-жа Миглена Цветкова, се проведе тренинг на тема: „Приятелство, толерантност и приемане на различията“ с учениците от IA и IБ клас. Беше представена презентация под наслов „Различни, но заедно”. Под формата на ролеви игри, учениците се запознаха с правилата на толерантността, показваха различни чувства и емоции. Оцветиха и си размениха детелини с надпис „Бъди толерантен“. Разбраха, че…
Със своите качества лични,
интересен е всеки човек.
Живеем заедно, макар и различни
в толерантния 21 век.

Публикувано на 15.11.2024 г.

На 13 ноември светът отбелязва Световния ден на добротата.
Доброта – скромна и на пръв поглед семпла думичка, която обаче съдържа сила, богатство и красота. Доброто е искрицата божественост, заложена у всеки един човек.  Доброто е умението и да съпреживяваш, и да си състрадателен, и да закриляш, и да помагаш…
Доброто е около нас не само днес, а всеки ден. Община Монтана за втора поредна година работи за хората на Монтана по Проект „Подпомагане на Община Монтана за осигуряване на подкрепяща образователна среда“, финансиран по НП „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“ 2024 г. Дейностите на Проекта са насочени към децата на Монтана и III ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана е един от партньорите. По повод  Световния ден на добротата от името на Община Монтана г-жа Лозка Никова раздаде подготвените по проекта ранички на учениците от Трето ОУ.
Всяка минута ние променяме света около нас, точно както развиваме самите себе си – и бихме могли да го правим с щедрост и доброта.

Публикувано на 14.11.2024 .

„Аз все мисля, че моят роден край е уникален и че хората не знаят за него, че съм длъжен чрез средствата на прозата да мога да разкажа повече за този край. За да могат повече хора да научат за него. Дълбоко в себе си съм убеден, че когато ние се обръщаме, когато записваме нещо на книга, по този начин му даваме безсмъртие... Този мил, трогателен Северозапад“ – казва Йордан Радичков.
За да научат повече за писателите от своя роден край, учениците от 6-те класове на I ОУ "Св.Св. Кирил и Методий" и ІІІ ОУ "Д-р Петър Берон" бяха на посещение в библиотеката вчера. Инициативата е съвместна с Регионално управление на образованието - Монтана.
С помощта на мултимедийна презентация на тема: „Литературата на невероятния Северозапад“, учениците се запознаха с нови и малко известни факти от живота и творчеството на местните автори и с палитрата от жанрове, образи и персонажи излезли изпод техните пера.
Събитието продължи с четене на избрани текстове от творчеството на авторите от Северозапада, като в литературното четене се включи и г-н Иван Ликов, ст. експерт по български език и литература в РУО – Монтана.

Публикувано на 12.11.2024 г.

На 7.11.2024 г. в двора на III ОУ "Д-р Петър Берон"- Монтана бе проведено състезание по БДП с учениците от IV а,б,в клас ГЦОУД на тема "В страната на правилата". Състезанието се проведе, като част от предвидените дейности към Национална програма "Безопасност на движението по пътищата", Модул 1 "Подкрепа на обучението по безопасност на движението по пътищата". Специални гости бяха г-жа Людмила Крумова - директор на училището, ученици и учители. Потопени в атмосферата на игрите те показаха знания за важните правила при пресичане на уличното платно, значението на основните пътни знаци, светофара и как правилно да се движат по пътя карайки тротинетка. Така учениците обогатиха своята култура на поведение на пътя и правилата за пресичане на улицата.

Публикувано на 10.11.2024 г.

„Компютърът в проектирането“ се превърна в любима тема на седмокласниците в III ОУ „Д-р Петър Берон“. Като част от раздела „Проектиране и конструиране“ по Технологии и предприемачество, в нея учениците се запознаха със същността на проектирането на едно изделие. Запознаха се със съвременни графични програми за създаване и обработване на компютърни графични изображения като например Corel Draw, Corel Photo-Paint, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop. Учениците научиха че процесът на проектиране и конструиране се съкращава значително с приложението на програмите за автоматизирано проектиране CAD (Computer Aided Design – компютърно подпомагано проектиране).
Именно с една такава програма, г-жа Милена Ангелова запозна седмокласниците и им постави  практическа задача, която да изпълнят. Програмата Cad Standart Lite (CadStd Lite) е лесна за научаване чертожна програма за създаване на професионални механични дизайни, планове на къщи, схеми и диаграми.
И ако на учениците бе поставена лесна за изпълнение задача, то те не се поколебаха и изумиха своя преподавател с истински професионализъм и креативност!

Публикувано на 10.11.2024 г.

Световният ден на науката и техниката се чества всяка година на 10 ноември. С това се подчертава значението на науката в ежедневието и се цели ангажиране на широката общественост със съвременните проблеми, свързани с нея.
За първи път тази година на 8 ноември празникът се отбеляза и в Трето основно училище “Д-р Петър Берон” Монтана.
Учениците от 7В клас заедно с тяхната учителка по природни науки г-жа Ива Вачкова подготвиха и демонстрираха пред съучениците си забавни опити от света на науките химия, физика и биология. Наелектризиране, намаляване на триенето, получаване на нови вещества, движение на веществата в растителното тяло са научни теми, които бяха нагледно обяснени и показани чрез експерименти. Идеята на мероприятието бе да се предизвика интерес и любопитство в учениците към природните закони и да се обърне внимание на това как те се проявяват в нашето ежедневие и практика.
Присъстващите ученици, учители и гости бяха силно впечатлени и реагираха с бурни аплодисменти, а организаторите ги изпратиха с призив да обичат и изучават упорито науката, защото в нея се крият всички истини.

Публикувано на 10.11.2024 г.

На 5.11.2024 година в III ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана бе проведен интегриран урок по БДП, БЕЛ и математика на тема „Знаем правилата и се движим безопасно“. Урокът се проведе като част от предвидените дейности към Национална програма „Безопасност на движение по пътищата“, Модул 1 „Подкрепа на обучението по безопасност на движението по пътищата“.

Специални гости бяха г-жа Людмила Крумова – директор на училището, г-жа Елена Петкова – ЗДУД и учители. Преподавателите Милена Ангелова, Юлия Маринова и Светла Цолова бяха подготвили за своите възпитаници видеоуроци, презентации, работни листове, кратки лекции, викторина, с които успяха да завладеят изцяло седмокласниците. Потопени в атмосферата, учениците научиха как правилно да се придвижват като пешеходци; изисквания, правила и отговорности при използването на електрически тротинетки; колко опасен може да е на пътя един поглед в телефона, дори и за секунда.

Седмокласниците показаха завидни знания по БЕЛ, като се включиха активно във викторината и отговаряха на въпроси, свързани с граматичните правила.

Нашите възпитаници се оказаха и отлични математици. Бързата им мисъл и знания им помогнаха безпроблемно да се справят със задачите, свързани с изчисляването на спирачен път, безопасна дистанция и време за реакция, както и отлично познаване на геометрични фигури като пътни знаци и изчисление на тяхната площ. С решението на последната задача учениците казаха ,,СТОП“ на пътните произшествия и призоваха за усилено внимание на пътя.

Гордеем се с нашите възпитаници!

 

Публикувано на 07.11.2024 г.

Иновативна среща с учениците от VII A клас и техните родители се проведе в III ОУ „Д – р Петър Берон“ -  Монтана. Инициативата бе под надслов „Да пробудим умовете“ и се осъществи по повод Деня на народните будители и отбелязването на 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“ от д-р П. Берон – патрон на нашето училище.
Седмокласниците представиха пред родителите си мултимедийна презентация, с която разказаха за живота и делото на бележити българи, оставили светла диря в българската история и литература, като акцентът беше д-р Петър Берон и неговият „Буквар с различни поучения“.
Втората част на срещата премина като състезание. Учениците бяха разделени на 5 отбора – „Силни”, „Победа”, „Родолюбци”, „Умни” и „Гълъби”. Предварително бяха подготвени въпроси от различни области на науката –химия, география, английски език и т.н. По един състезател от всеки отбор отговаряше на въпрос от конкретна област, като играчите нямаха право да се повтарят. Изключение бе само предметът БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА – всеки състезател трябваше да отговори на един въпрос от граматиката и на един въпрос от литературата, като по този начин под игрова форма бяха отработени упражнения, които ще са полезни за предстоящото НВО – БЕЛ.   
Нотка колорит внесоха родителите на участниците, които се включиха в упражненията по предметите ФВС и Технологии и предприемачество. Майките показаха колко са добри „на краче”, а бащите запретнаха ръкави и мъжки метнаха 2 легена пране на въжето, като с това показаха, че когато и те са били ученици, са внимавали много в часовете по трудово обучение.

Публикувано на 07.11.2024 г.

На 05.11.2024 г. на стадион "Огоста" в гр. Монтана се проведе турнир по футбол за деца II - IV клас от "Детска ученическа лига Саяна". След три победи и един равен мач, отбора на ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон" достигна до финал и завоюва почетното второ място.

Публикувано на 06.11.2024 г.

Златна есен, златни мисли! Есента ни предлага богата гама от цветове, мисли и настроения! На 04.11.2024г. учениците от ГЦОУД - IVб,в клас при г-жа Елена Йорданова, превърнаха следобедните занятия в една истинска есенна приказка. С много настроение и вълнение учениците разказваха за най-красивия сезон от годината. Часовете по ЗИ започнаха с конкурс на рисунки, в които чрез апликация от есенни листа пресъздадоха различни изображения. В двора на училището, с помощта на ключови думи като красота, уют, радост, меланхолия и носталгия, учениците написаха съчинения за своите чувства и емоции през есента. "Беше много забавно да опишем есента с чувство и настроение!" - споделиха учениците.

Публикувано на 05.11.2024 г.

Учениците от 2б клас на ОУ"Д-р Петър Берон "гр. Монтана изработиха прекрасни изделия от природни материали на тема " Даровете на есента "!

Публикувано на 05.11.2024 г.

На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден отдаваме почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Сред имената на най-почитаните народни будители е д-р Петър Берон – патрон на III ОУ „Д-р Петър Берон“ - Монтана.
Д-р Петър Берон е един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото, европейското образование, изяснява преподаването по взаимоучителния метода. Той се грижа за българските училища, за издаване на учебници на български език и за българската просвета. Една от най-значимите книги на Българското Възраждане “Рибният буквар”  издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, дн. в Румъния) е дело на Петър Берон. Тя е първия учебник, написан на разговорен български език, със светско съдържание.
С „Урок по Рибния буквар“ Трето ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана отбеляза навършването на 200 години от издаването на „Буквар с различни поучения“ от д-р Петър Берон. Събитието уважиха  г-жа Трайка Трайкова -  Началник на РУО - Монтана ,г-н Александър Герасимов -  Директор Дирекция „Хуманитарни дейности“  в Община Монтана, г-жа Лозка Никова -  гл. експерт „Училища“ в Община Монтана, г-жа Красимира Иванова – старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия в РУО - Монтана, г-н Иван Ликов - старши експерт по български език и литература в РУО - Монтана ,  представители от РБ „Гео Милев“ – Монтана, родители и ученици.
Ученици от 5-7 клас под ръководството на г-жа Галина Иванова, старши учител по история и цивилизации в Трето ОУ - Монтана пресъздадоха обучението във взаимно училище. Часът започна с молитва преди започване на учението, записана в “Рибния буквар”. Урокът продължи с четене от дял II Имяна, дял III „Добри совети“ дял VII фисически сказания, решаване на примери от приложение дял VIII „Аритметика“, писане в пясъчник. Декора  в стаята, облеклото на учениците, четенето в “Рибния буквар” „пренесоха“ присъстващите във времето на българското Възраждане. Гостите с интерес разгледаха изложбата с рисунки на ученици от прогимназиален етап. В часовете по изобразително изкуство с г-жа Виктория Михайлова те са рисували илюстрации на животните поместени в края на “Рибния буквар”.
Събитието завърши с кръшно народно хоро.

Публикувано на 01.11.2024 г.

През 1824 г. д­р Петър Берон създава  първия учебник за българските ученици наречен  „Рибен буквар”, в който освен нравствени поучения се съдържа и втора част „Аритметика”. 
Задачите, които решаваха децата от 4 а, б, в клас бяха в духа на историческата епоха и показаха практическата насоченост на обучението по смятане по онова време. 
Оказа се, че децата не се затрудняват и днес, а се справят отлично.

Публикувано на 31.10.2024 г.

Публикувано на 30.10.2024 г.

Учениците от 1 „а“ и „б“ клас на ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон", заедно с преподавателите, г-жа Миглена Цветкова, г-жа Нина Иванова, г-жа Нелина Цолова и г-жа Надя Иванова, гостуваха днес в РБ „Гео Милев“.
Поводът на тяхното гостуване бе предстоящият Ден на народните будители - 1 ноември.
Биляна Димова, зав. Детски отдел, прочете на децата стихотворения за будителите на Борко Бърборко и Ангелина Жекова и им представи мултимедийна презентация за живота на духовните водачи на България.
В знак на благодарност към екипа на библиотеката, първокласниците изпяха песен за будителите на нацията.

Публикувано на 30.10.2024 г.

„Чест и слава, вечна слава
Вам будители народни!
Ваш’та памет вдъхновява
към дела и светли дни!“

По повод 1-ви ноември – Ден на народните будители, ученици от I, II, III и IV клас, включени на обща подкрепа за личностно развитие от групите за логопедична работа, под ръководството на г-жа Невелина Рангелова, проведоха час на тема: ”История на книгата”.
Чрез мултимедийна презентация, учениците се запознаха и обогатиха знанията си за великото дело на българските книжовници, просветители и борци за национално освобождение.
            Учениците от групите активно и с интерес се включиха в изработването на табло, с което изразиха своя почит към видните българи, развивали и утвърждавали през вековете нравствени ценности, идеали, култура, просвещение и образование.

Публикувано на 30.10.2024 г.

В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, когато отдаваме почит на всички знайни и незнайни книжовници, просветители и революционери, съхранявали и разпространявали историята и духовните ценности на българската нация, ученици от 1 "б" клас направиха с много любов и старание книжки за народните будители с г-жа Цолова учител ГЦОУД.

Публикувано на 30.10.2024 г.

На 24.10.2024 г. се проведе Областен ученически крос „Златна есен“ по повод 1-ноември – Ден на народните будители.
В индивидуалното класиране при момичетата Венислава Първанова от VIIВ клас, завоюва трето място.
Във възрастова група VII-VIII клас, момчетата от отборът на III ОУ „Д-р Петър Берон“ в отборното класиране са на първо място.
Във възрастова група VII-VIII клас, момичетата се класираха на второ място. При възрастова група V-VI клас, нашите момчета се класираха на второ място.

Публикувано на 25.10.2024 г.

Моят роден град – древен и млад
  Своят необикновен урок по родолюбие проведоха учениците от IIА клас с класен ръководител Марияна Димитрова. Децата с помощта на своите родители подготвиха проекта на тема „Монтана – древна и млада“. Учениците бяха намерили снимки от забележителности на днешна Монтана, бяха открили интересни факти и снимки от времена, когато на това място са живели траки и римляни. Представиха своите проекти, малките ученици успяха да предадат неповторимия дух и самобитност на своя град.

 

Публикувано на 24.10.2024 г.

Днес, по повод 95 години от рождението на Йордан Радичков, учениците от 4 „а“, „б“ и „в“ клас на ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон", заедно с преподавателите, г-жа Ели Драгиева, г-жа Росица Вълчарова и г-жа Елена Йорданова, гостуваха в РБ „Гео Милев“.
Чрез мултимедийна презентация, Биляна Димова, зав. Детски отдел, запозна четвъртокласниците с живота и творчеството на писателя, след което им прочете приказката „За да имаш приятели“.
Екипът на Детския отдел раздаде на малките читатели цветни листчета с мъдрите цитати на Радичков, които учениците прочетоха на глас.
След като отговориха правилно на въпросите от интерактивната игра „Вярно или грешно“, децата прочетоха мило благодарствено писмо, посветено на библиотекарите.

Публикувано на 23.10.2024 г.

Йордан Радичков – актуален, обичан и нужен днес

Учителите и учениците от III ОУ,,Д-р Петър Берон“ град Монтана отбелязаха 95- години от рождението на Йордан Радичков. Нашият земляк е оставил ярка следа в българската литература, автор, който е актуален и толкова нужен на нашето време.
 „Той е една цяла самостоятелна вселена, която никога не можеш да обходиш докрай “.
Четвъртокласници запознаха учениците  от първи клас с интересни факти от автобиографията на Радичков и прочетоха любими откъси от книгите ,,Малки жабешки истории“ и ,,Ние, врабчетата“.  Малките първолачета се потопиха във вълшебните приключения на героите и споделиха, че скоро сами ще прочетат тези незабравими  детски книжки.

Публикувано на 23.10.2024 г.

Европейската седмица на кодирането е инициатива, координирана от Европейската комисия, която се фокусира върху засилване на изчислителното мислене, кодирането и свързаните с тях цифрови умения на младите хора.
Целта на инициативата „Седмица на програмирането“ е да насърчи младите хора да започнат работа по програмиране и да се стремят към кариера в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката.
III ОУ „Д-р Петър Берон“ гр. Монтана отбележи Европейската седмица на кодирането с дейности,  в които се включиха ученици от различни възрастови групи.
Третокласници откриваха хардуер по негово описание. Групираха стационарни и мобилни устройства, решаваха пъзели за дигитални устройства. Ученици от четвърти клас решаваха интерактивни упражнения, свързани с управление на дигиталните устройства. На работни листове търсиха загубен предмет и съставяха код на маршрута, с който да достигнат до него.  Петокласници имаха задача бе да представят определена фигура в кодиран вид, като използват бинарния код. Провериха уменията си и по кодиране, като програмираха  пчелата  Bee bot да достигне до създателя на компютъра.
Особени вълнения, усмивки и положителни емоции изпитаха шестокласниците, които участваха в състезание „Забавно програмиране“. За първия кръг състезателите имаха задача да преобразуват бинарен код в изображение. Във втория кръг участниците си теглеха предизвикателства, които определяха пътя им по квадратна мрежа с помощта на програмируем робот. Мероприятията продължиха със състезание с Kahoot за седми клас, посветено на интересни факти от програмирането. Учениците споделиха, че искат да се провеждат повече такива мероприятия.

Публикувано на 18.10.2024 г.

На 16.10.2024 г. започна дейността на отбора по футбол към НП “Заедно в изкуствата и спорта“ с футболна среща между отборите на III ОУ „Д-р Петър Берон“ и IV ОУ „Иван Вазов“.

Публикувано на 17.10.2024 г.

Слънчевите октомврийски дни предоставиха възможност за уроци на открито. Днес с петокласниците от Трето ОУ гр. Монтана, в парк "Св. Дух", откривахме посоките на света по различни местни признаци. Наученото в класната стая приложихме на практика. Така, учениците придобиха увереност, че могат да се ориентират за посоките на света сами в природата.

Публикувано на 17.10.2024 г.

На 16 октомври 2024г. със сръчните си ръчички, първокласниците написаха, най-сладкото име за всички, с четири буквички само - написаха думата  „ мама“.

Публикувано на 17.10.2024 г.

На 17.10.2024 година се проведе вътрешноучилищна квалификация на тема „Превенция на проблемното поведение“, заложена в плана на педагогически екип за ключови компетентности – начален и прогимназиален етап.
Училищният психолог Н. Рангелова представи десет стратегии за превенция на предизвикателното поведение у учениците. Педагогическият екип на III ОУ решаваха казуси, обменяха се добри практики.
В заключение, педагозите обобщиха, че колкото повече стратегии за разбиране и справяне с предизвикателното поведение се познават, толкова по-ефективно ще се управлява дисциплината в класната стая и ще се постига позитивна учебна среда.

Публикувано на 17.10.2024 г.

"Никой не е по-голям от хляба"

На16.10.2024г. отбелязваме "Световният ден на хляба"- символ на живот, гостоприемство и традиции. На този ден учениците от IVб,в клас ГЦОУД, водени от г-жа Елена Йорданова, посетиха хлебопекарна "Валка". Там имаха възможност да видят труда на хлебарите и да опитат от вкусните хлебчета, приготвени от техните ръце. Запознаха се с процеса и последователността за производството на хляб. Освен че се забавляваха, учениците научиха каква е историята на хляба и значението му в различните култури. Разбраха, че хлябът е повече от храна - той е символ на домашното огнище, затова трябва да бъде почитан и уважаван.

Публикувано на 16.10.2024 г.

Учениците от четвърти "В" клас имаха възможност да бъдат участници в един по-различен урок по български език и литература, проведен на открито в „Слънчевата“ класна стая.
Ученето на открито, в отворени пространства, в естествена среда оказва благоприятен резултат върху осмислянето и усвояването на учебния материал.
Досегът с природата дава възможност на учениците да наблюдават и изследват, да правят междупредметни връзки и да прилагат наученото.

Публикувано на 16.10.2024 г.

 В изпълнение на заложена дейност по НП “Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, Модул „Съвременна среда за качествено образование по хуманитарни науки, по география и икономика, по технологии и предприемачество за целодневна организация на учебния ден“, на 14.10.2024 г. учениците от петите класове на III ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана, посетиха хидрометеорологичната станция. Целта на посещението е да се запознаят с прогнозирането на времето и професията на метеоролога. Със своя увлекателен разказ и с демонстрацията на различните метеорологични уреди, г-жа Ангелова и г-жа Емилова спечелиха вниманието на своите посетители и предизвикаха любопитството им за тайните на метеорологията. За да затвърдят наученото, учениците получиха задача от г-жа Боева, преподавател по география и икономика, да направят климатограма на град Монтана по данни от метеорологичната станция.

Публикувано на 15.10.2024 г.

Учениците от IIА клас с класен ръководител Марияна Димитрова, проведоха часа по изобразително изкуство в Слънчевата стая.
Децата се насладиха на последните слънчеви лъчи, докато твориха с природни материали. Усетиха различното изживяване с рисуването навън и споделиха, че е много забавно преживяване. Бяха много щастливи.

Публикувано на 08.10.2024 г.

В деня на усмивката Трето ОУ „Д-р Петър Берон“ бе изпълнено с много лъчезарни усмивки и слънчеви инициативи.
По случай празника учениците от УУС подготвиха тематично табло, на което поставиха  отговорите на своите съученици от проведено сред тях проучване „Какво ни кара да се усмихваме?“.  
За най-малките възпитаници на училището- учениците от първи и втори клас бе организирана беседа с гост- лектори от РЗИ на тема „Здрави зъбки за хубава усмивка“.  На срещата по интересен и достъпен начин за учениците бе представена темата за оралната хигиена, където участваха в различни демонстрации и игри, а за награда получиха подаръци от представителите на РЗИ.
По традиция на този ден учениците от втори клас приветстват първокласниците като им пожелават да бъдат добри, усмихнати, позитивни и да си помагат.  Те изработиха за тях  постер и усмихнати личица, които им подариха и ги поздравиха с песента „С усмивка се ражда доброто“.
Топли усмивки грееха на лицата не само на учениците, но и на учителите, които бяха поздравени с цвете и песен по повод Международния ден на учителя.
Нека не забравяме, че усмивка е универсален език на добротата. Заедно с добрите дела тя кара хората около нас да се почувстват обичани и щастливи.

Днес е денят на доброто настроение! За него се погрижи главен инспектор Даниела Иванова от РЗИ Монтана
В 3 ОУ “Д-р Петър Берон” отбелязахме Световният ден на усмивката.
Благодарим за новите знания, подаръците и забавленията!
Широки усмивки от 1а 1б 2а и 2б клас

Публикувано на 04.10.2024 г.

На 27.09.24г. учениците от трети и четвърти клас при ГЦОУД с учители Радостина Александрова, Ивелина Иванова, Елена Йорданова и Петя Атанасова посетиха второто издание на Празника на книгата: „Ние, младите писатели“. Те се срещнаха с писателя Искрен Красимиров, който е автор на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“ и взеха участие в урок по родолюбие. Искрен Красимиров представи своя нов спектакъл „ Приказки безкрай“, превъплъщавайки се в ролята на Хитър Петър. Спектакълът е изграден от три от най-обичаните български приказки – „Тримата братя и златната ябълка“; „Крали Марко“ и „Хитър Петър“. Учениците показаха завидни знания и се забавляваха като участваха в няколко от сцените като помощници на Хитър Петър.

Публикувано на 30.09.2024 г.

Учениците от 6в клас от Трето ОУ "Д-р Петър Берон" град Монтана, научиха много интересни факти за ледения континент Антарктида от участничка в 32-та антарктическа експедиция г-жа Любов Костова. С емоционално разказаните преживявания и представената презентация, учениците видяха истниското лице на континента.Срещата е част от Пътуващия фестивал " Красива наука" в Монтана.

Публикувано на 27.09.2024 г.

За втора поредна година Трето ОУ „Д-р Петър Берон“- Монтана продължава работа по Националната програма за превенция на употребата на наркотични вещества в училищна среда за възрастова група 5–7 клас „КОДОВО ИМЕ ЖИВОТ“.
През настоящата седмица се проведоха първите родителски срещи по  Националната програма с родителите на учениците от шести клас. Присъстващите дискутираха по темата за личните граници – защо, кога и как ги поставяме. Обсъждаха се също видовете граници и тяхната устойчивост.
Националната програма има за цел предотвратяване на употребата на психоактивни вещества, постигане на промяна на нагласите по отношение на собственото здраве и утвърждаване на здравословен начин на живот, засилване на защитните и намаляване на рисковите фактори, свързани с употребата на психоактивни вещества.
Програмата е изготвена в изпълнение на Националната стратегия за борба с наркотиците (2020–2024 г.) и Плана за действие към нея от специалисти в областта на превенция от употребата на психоактивни вещества и е одобрена от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката.

Публикувано на 27.09.2024 г.

Първият учебен ден – една от най-запомнящите се и тържествени дати за всеки от нас. Той винаги е изпълнен с много надежди, вълнения и очаквания на цялото ни общество. Защото българското училище е призвано да формира знаещи и можещи личности с будно гражданско и национално самосъзнание. 
“Училище с традиции, училище за лидери” е новото мото на Трето основно училище “Д-р Петър Берон “ - Монтана, съхранило през годините обичаите на българската книжнина и наука и следвайки иновациите в образованието.
      Г-жа Людмила Крумова - директор на Трето ОУ “Д-р Петър Берон” –  Монтана поздрави всички ученици, учители и гости с приветствено слово по случай откриването на новата учебна година. Тържествената програма продължи с песни и танци от възпитаници на нашето училище  и изпълнение на мажоретките от групата по съвременни танци по Национална програма “ Заедно в изкуствата и спорта” с ръководител  г-жа Радостина Александрова.
Официални гости на тържественото откриване на учебната 2024/2025 г. бяха председателят на общинския съвет на гр. Монтана инженер Иво Иванов, като официален представител на община Монтана, старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия г- жа Красимира Иванова, като представител на РУО Монтана и господин Милен Гечовски от сдружение “ Закрилници”. Поздравителни адреси бяха получени от г-жа Трайка Трайкова – началник на Регионално управление на образованието – Монтана, инженер Калин Хайтов – областен управител на Монтана и други.
От тази учебна година в Трето основно училище “Д-р Петър Берон “ - Монтана е ремонтирана класна стая - Тематична класна стая по българско изкуство, в която учениците могат да творят и създават в модерна среда.
Напълно обновена е и класната стая на учениците със специални образователни потребности, както и логопедичният кабинет.
Новосъздаденият кът в двора на училището - Пейка на приятелството, е място, където учениците могат да намират разбиране и подкрепа от ученици и учители.
Честита нова учебна година!
На добър час!

 

ТУК

 

Публикувано на 16.09.2024 г.

ПОКАНА

 

Ръководството и колективът на III ОУ,,Д-р Петър Берон"-Монтана най-учтиво Ви канят на тържественото откриване на учебната 2024/2025 г.

Дата: 16.09.2024 г.

Час: 09:30 ч.

Място: Двора на училището

 

Публикувано на 06.09.2024 г.

ОБЯВА

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Трето основно училище „Д-р Петър Берон“ - Монтана обявява стартиране на процедура за подбор и заемане на длъжността ,,главен учител“ в начален етап.
Необходимите документи за кандидатстване се подават в срок от 03.09.2024 г.  до 12.09.2024 г. /включително/ до 12.00 часа в канцеларията на училището.
Събеседване на 13.09.2024 г. от 13.00 ч.

От Ръководството на
Трето основно училище „Д-р Петър Берон“ - Монтана

 

I. Характер на работата на главния учител:

  • Планира, организира и провежда образователно-възпитателния процес в на учениците в класовете, в които преподава;
  • Формира знания, умения и нагласи у учениците;
  • Участва в екипи за подпомагане на обучението и възпитанието на ученици със специални образователни потребности и изготвяне на индивидуални програми за обучението им;
  • Диагностицира, насърчава и оценява постиженията на учениците в класовете, на които преподава.
  • Анализира резултатите при оценяването на входното и на изходното равнище на учениците, на които преподава.
  • Координира работата на педагогическите екипи по съответните методични обединения в направлението си.
  • Планира, организира и координира квалификационно-методическата дейност на равнище училище;
  • Участва в дейностите, свързани с организиране и провеждане на външно оценяване в училище.
  • Обобщава анализите на резултатите от входни и изходни равнища и/или от външни оценявания.
  • Консултира лицата, заемащи длъжността “учител” и длъжността “старши учител” в училището, при диагностика и оценка на резултатите на учениците.
  • Консултира и подпомага лицата, заемащи учителски длъжности, с цел кариерното им развитие.
  • Организира и координира обмяната на добри практики в училището, ориентирани към повишаване качеството на обучение и прилагането на интерактивни методи за работа с децата и учениците.
  • Организира и провежда училищните кръгове и съдейства за организирането и провеждането на общински, областни и национални кръгове на олимпиади и състезания в училището.
  • Координира дейностите по разработване и реализиране на проекти, в които участва училището.
  • Организира и координира  дейностите, свързани с приемните кампании в училището
  • Организира и  координира провеждането на общоучилищни извънкласни форми и дейности – празници, конференции, кръгли маси и др.
  • Подпомага  ръководството при определяне на стратегически цели и  приоритети  на училището и при вземането на решения за облика, профила и бъдещото му развитие.

18. Информира и разяснява промените в нормативните документи в образованието и прилагане на ИКТ в учебния процес;
19. Подпомага дейността  на директора и заместник директора по учебната дейност
20. Изпълнява и други задължения, произтичащи от спецификата на длъжността и вида на училището.
 
 
ІІ. Изисквания за заемане на длъжността:

  • Завършено висше образование с образователно-квалификационна степен на висшето образование ”магистър”, професионална квалификация ”учител”, които
  • да са на постоянен трудов договор в III ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана;
  • имат длъжността „старши учител“;
  • имат не по-малко присъдени квалификационни кредити по чл. 49, ал. 5 от Наредба № 15 от 22 юли 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти (минимум 8) за периода 2020 г. - 2024 г. - удостоверения и сертификати;
  • имат придобита трета, втора или първа професионално-квалификационна степен /наличие на по- високо ПКС  е предимство при класирането/;
  • Отлично познаване на нормативната база в основното образование;
  • Комуникативни умения:

- умение за работа в екип; 
- умение за работа с ученици и родители; 
- умение за работа с институции;
- умение за вземане на решения без напрежение;
- умение за мотивиране и убеждаване .

III. Начин на провеждане на подбора за заемане на длъжността „Главен учител“
 По документи и събеседване

IV. Необходими документи

  • Заявление до директора на III ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана в свободен стил/мотивационно писмо;  
  • Професионално портфолио, съгласно чл. 66, чл. 67 и чл. 68 от Наредба № 15 от 22 юли 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти;
  • Разработен план за работата на главния учител;
  • Документи и друга информация, позволяващи преценка за покриване на горепосочените критерии

 

Публикувано на 29.08.2024 г.

ОБЯВА

 

      Във връзка със стартиране на новата учебна 2024/2025 година и необходимостта от осигуряване на :

1. Закуски на учениците от начален етап I-IV клас;

2. Обяд на учениците, записани в целодневната организация на учебния ден от I-IV клас.

Трето ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана приема оферти от фирми, работещи в сферата на кетъринга и производството на пласмента на закуски.
Всички заинтересовани фирми могат да представят своите оферти на имейла на училището: info-1201005@edu.mon.bg  или на място в Канцеларията, всеки работен ден от 9:00 часа до 16:00 часа до 03.09.2024 година /включително/

От Ръководството

 

Публикувано на 22.08.2024 г.

Трето основно училище „Д-р Петър Берон“ - Монтана стартира изпълнение на проект № BG-RRP-1.015-0855 Изграждане на училищна STEM среда, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 - „Училищна STEM среда".
Главна цел на проекта е: Основната цел на процедурата е осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. В рамките на процедурата ще се изгради STEM център и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) в училище Трето основно училище „Д-р Петър Берон“ - Монтана чрез доставка на оборудване, обзавеждане и строително-монтажни работи. Целта е да се обособят нови пространства за учене от съвременен характер.
Обща стойност: 363 600.00 лв., от които 363 600.00 лв. безвъзмездно финансиране.
Начало: 27.06.2024 г.
Край: 31.05.2026 г.

Публикувано на 27.06.2024 г.

 

 

 

 

 


 

 



 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

.