Проект BG05SFPR001-1.001 “УСПЕХ ЗА ТЕБ”

Проект „УСПЕХ ЗА ТЕБ“, по който Министерството на образованието и науката (МОН) е конкретен бенефициент, се финансира по Програма „Образование“ 2021-2027 г. по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-1.001 „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие в училищното образование“, в рамките на Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на Програмата. Общият бюджет на проекта, осигурен по Програма ‚Образование“, е 151 123 000 лева (в това число: Европейски социален фонд+ /ЕСФ+/ 124 025 093 лв. и Национално съфинансиране – 27 097 907 лв.). Проектът е съотнесен към така наречените „операции от стратегическо значение“ по смисъла на чл. 2, т. 5 от Регламент (ЕС) 2021/1060. Основната цел на проекта е: Насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И В СПОРТА“

Заниманията с изкуства и спорт развиват ключови компетентности, необходими не само в образователния процес, но и в социален аспект. Творческите дейности, които ще се реализират по програмата, ще допринесат за стимулиране талантите на учениците, за повишаване на тяхната мотивация, за развиване на личното творчество, на танцовото, музикалното и театралното изкуство в училище. Заниманията със спорт изграждат качества като воля, упоритост, постоянство, отговорност, самочувствие, дисциплинираност, екипност. Физическата активност оказва силно положително въздействие и върху психичното здраве на подрастващите и самоконтрол. Дейностите, които ще се реализират в областта на спорта, ще допринесат за физическото, емоционалното и социалното развитие на учениците.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА, СИГУРНА И ДОСТЪПНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“

Националната програма продължава реализираните от 2007 до 2023 година различни програми и модули, насочени към обогатяване и подобряване дейностите в системата на училищното образование. С цел създаване на оптимални и привлекателни съвременни условия, достъпна архитектурна среда, цялостна организация по охраната на сградите и на възможности за прилагане и развиване компетентностите на децата и учениците отделните модули на програмата намират своето продължение. Създаването на предпоставки за равен достъп до образование, както и опазването на живота и здравето на участниците в образователния процес са от приоритетно значение при изпълняването на политиките на Министерството на образованието и науката. Необходимо е осигуряването на условия за използване на архитектурната среда от всички, както и подпомагане на цялостната организация по охрана в сградите с учебен процес с цел гарантиране на живота, здравето и сигурността на учениците, учителите и персонала в училищните сгради и прилежащите им части и терени.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“

Министерството на образованието и науката (МОН) подпомага създаването на условия за развитие на съвременното образование на XXI век чрез обучение, възпитание и социализация на всички ученици, по всяко време и навсякъде. Подобен подход подпомага затвърждаването и надграждането на знанията и уменията, придобити в училище. Получените знания чрез преживяване извън училището, чрез различни образователни маршрути и посещения на културни, научни и държавни институции, допринасят за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание. Образователните маршрути включват обекти в тематичните направления: - история и археология – от древността до днес; - география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства в реалния живот; - природни науки и екология – златното сечение в науката и природата; - изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове; - етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света. Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 – 2030 г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, които имат за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото, формирането на позитивното отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.

НП „Кодово име „Живот“

Програма „Кодово име „Живот“ цели изграждане на социални и лични умения, формиране на нагласа за здравословен начин на живот и повишаване на информираността относно последиците от рисковото поведение.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА“

Обучението и възпитанието по безопасност на движението по пътищата (БДП) в предучилищното и училищното образование са целенасочен, системен и непрекъснат процес за формиране и развитие на социални знания и умения, които са неделима част от цялостното образование и възпитание на децата и учениците. Изграждането на компетентности по отношение на безопасността на движението по пътищата е приоритетна тема в гражданското общество и важна задача на държавата, образователните институции и семейството.

 

====================================================================================================