![]() |
|||||||
![]() |
|||||||
От 17 до 19. 01. 2023 година в спортна зала "Младост", се проведе Общинският етап на "Ученически игри - 2023".
Отборът на Трето ОУ "Д-р Петър Берон" гр. Монтана, момичета 5-7 клас се класира на второ място след една победа
и една загуба. Участието в игрите бе и представителна изява на клуб "Баскетбол" по Национална програма "Заедно в изкуствата
и спорта" от който бе съставен отбора на училището.
Публикувано 19.01.2023 г.
Моменти от коледния турнир по шахмат организиран от клуб" Реален и виртуален шахмат", както и занимание на клуб" Баскетбол" от НационалнаПрограма "Заедно в изкуствата и спорта".
Публикувано на 30.12.2022 г.
Публикувано на 29.12.2022 г.
На 30.11.2022 г. се проведе вътрешноучилищна квалификация на учителите от прогимназиален етап по плана на методическото обединение. г-жа Мария Андреева – училищен психолог, представи пред колегите темата „Формиране на морални и нравствени ценности в подрастващите“.
В презентацията бяха разгледани въпросите за морала, като основна форма на общественото съзнание и необходимостта от сътрудничество между учители и родители при изграждането на нравствените ценности на подрастващите. Бяха разгледани и основните проблеми, пред които са изправени родители и учители относно духовно-нравствения възпитателен процес на децата. Обсъдиха се и конкретни задачи и насоки за работа на класните ръководители по посока развитие на емоционалността, духовността и морала на подрастващите.
Публикувано на 30.11.2022 г.
«Кажете ми – и аз ще забравя, покажете ми – и аз може би ще запомня, направете го заедно с мен – и аз ще разбера»
На 29.11.2022 г. се проведе вътрешноучилищна квалификация на началните учители по плана на методическото обединение. Г-жа Невелина Рангелова – училищен психолог, подготви темата «Изграждане на емоционална интелигентност у учениците – предпоставка за овладяване на агресивно поведение».В презентацията бяха представени базовите емоции, връзката емоции – чувства - поведение, възприемането и разбирането, управлението и използването на емоциите, необходими за изграждане на емоционална интелигентност у подрастващите. Обсъдени бяха въпроси, свързани с начини за реакция и похвати, с които да помогнем на учениците да регулират и управляват емоциите си.
Публикувано на 29.11.2022 г.
На 10.11.2022 г. се проведе родителска среща , в която взеха участие родители на ученици от IV Бклас
във връзка с изпълнение на НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ЗАЕДНО ЗА ВСЯКО ДЕТЕ“ МОДУЛ „УЧАСТВАЙ И ПРОМЕНЯЙ – РОДИТЕЛЯТ АКТИВЕН ПАРТНЬОР В УЧИЛИЩНИЯ ЖИВОТ“ на тема"Родителите-партньори в учебния процес".
Г-жа Димитрова изнесе беседа и очерта основните насоки за подпомагане и подкрепа на родителите.Бяха дадени предложения от родителите за съвместни мероприятия на ученици,родители и учители.
Публикувано на 11.11.2022 г.
Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Уважаеми родители и ученици,
III ОУ „Д-р Петър Берон“ - Монтана участва в проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Специфичните цели са:
>Дейностите, по които училището участва са:
И през настоящата учебна година Трето основно училище "Д-р Петър Берон" продължава да работи по проект "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи". Завърши своето обучение първата група първокласници от 1а клас. Малките ученици проявиха голям интерес и любознателност.
Публикувано на 21.10.2022 г.
На 14.10.2022г. стартираха дейностите по НП"Заедно в изкуствата и спорта".НП „Заедно в изкуствата и спорта“ съдържа два модула – Модул 1. Изкуства и Модул 2. Спорт.Целта на Националната Програма е да подпомогне формирането в учениците на умения за екипна работа чрез участието им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.Учениците бяха много ентусиазирани от първото си занятие "Съвременни танци" с ръководител Радостина Александрова.
Учениците бяха много ентусиазирани от първото си занятие "Отбор по футбол"с ръководител г-н Пламен Аспарухов.
Публикувано на 14.10.2022 г.
На 12.10.2022год. се проведе тематична родителска среща на тема „ Познавам ли своето дете? " във II а клас по Национална Програма ,,Заедно за всяко дете“, Модул 3 ,,Участвай и променяй- родителят, активен партньор в училищния живот“.
Родителите приветстваха идеята, споделяха свое мнение и осъзнаваха значимостта и важността на проблема. Изразиха задоволство от избора на тема и необходимостта от подобни беседи и дискусии , с цел по- пълноценно сътрудничество между ученик-учител- родител.
Публикувано на 13.10.2022 г.
На 12.10.2022 г. от 18.30 часа, в конферентната зала на ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон” – Монтана се проведе лекция-беседа, в което взеха участие родители на ученици от VII А ,VII Б , VII В и VII Г класове в ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон“ – Монтана и г-жа Невелина Рангелова – училищен психолог.
Проведената лекция-беседа на тема - „Превенция на агресията в училище“, е във връзка с изпълнение на НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ЗАЕДНО ЗА ВСЯКО ДЕТЕ“ МОДУЛ „УЧАСТВАЙ И ПРОМЕНЯЙ – РОДИТЕЛЯТ АКТИВЕН ПАРТНЬОР В УЧИЛИЩНИЯ ЖИВОТ“
В презентацията по темата лекторът на срещата г-жа Невелина Рангелова представи агресията в контекста на училищната среда със своите видове и форми, фактори в и извън училище, които влияят върху агресивността на учениците и проявите на агресия и тормоз в училище.
p>
p>
Публикувано на 12.10.2022 г.
На 04.10.2022 г. се проведе родителска среща в 4 а клас по НП "Заедно за всяко дете", модул "Участвай и променяй - родителят, активен партньор в училищния живот" на тема "Онлайн рисковете за нашите деца". Чрез предварително подготвена презентация и беседа Г-жа Даниела Иванова насочи вниманието към опасностите в интернет, правилата на общуване там и начините за предпазване.
Публикувано на 04.10.2022 г.
На 23.09.2022г. в Конферентната зала на III ОУ „Д-р Петър Берон” – Монтана се проведе родителска среща по НП "„Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот”. Темата на родителската среща бе "Добре дошли в пети клас. Ученици, учители, родители - заедно!"
Присъстваха родителите на учениците от V А, Б, и В клас.
Гост – лектор на срещата беше г-жа Невелина Рангелова – психолог в III ОУ „Д-р Петър Берон” – Монтана.
В началото на срещата г-жа Рангелова обясни на родителите, че те са наши партньори в училищния живот и колко е важно да бъдат изградени отношения, които създават усещане за комфорт, увереност, взаимно уважение, взаимопомощ и способност за навременно решаване на проблеми, още при възникването им. Пети клас е трудна възраст и важна учебна година, в която учениците преживяват бурни промени, откриват себе си по нов начин и търсят мястото си сред другите. Затова точно сега тези деца ще се нуждаят най-силно от безусловната обич и подкрепа на родителите си, за да успеят да се справят със задачите на развитието в тази възраст: да изградят добра самооценка и емоционална интелигентност, да умеят да управляват своите емоции и да намерят мястото си в сложния свят на взаимоотношенията с връстниците.
В същинската част на срещата психологът на училището представи мултимедийна презентация, в която бяха засегнати темите за големите промени по отношение на развитието на учениците и промените в училище, тайните страхове на възрастта, свободното време, важните разговори.
Родителите на петокласниците благодариха за съветите и отправиха много въпроси, относно това как по-добре да разберат децата си и да реагират в конкретна ситуация.
В края на срещата родителите заявиха, че са изключително доволни от лекцията и изявиха желание за други такива срещи по подобни теми.
Публикувано на 23.09.2022 г.
Проект BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“
Чрез проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ се цели осигуряване на по-високо качество и достъп до образование на деца и ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби в детски градини и училища. С бюджет от 31 000 000 лева в рамките на 36 месеца ще се осигурява допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца и ученици.
Очаква се да бъдат подпомогнати 4100 деца и ученици със специални образователни потребности, както и 7700 деца и ученици с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби, от 654 детски градини и училища. За работата с тях ще бъдат обучени 4850 специалисти.
По проекта ще се разработват и прилагат модели и инструменти за оценка на индивидуалните потребности на деца и ученици със специални образователни потребности и с хронични заболявания. Ще се разработват и инструменти за оценка на потребностите на деца и ученици с изявени дарби, както и на тези в риск. Въз основа на тази оценка ще се планира конкретната допълнителна подкрепа за личностно развитие за всяко дете и ученик, която да доведе до неговата бъдеща успешна социална и професионална реализация. Затова от изключително важно значение в този процес е да се създадат модели и инструменти за приобщаващо образование, поставящи акцент върху идентифициране на силните страни на детето и ученика, за развитието на които да се планира подходяща допълнителна подкрепа.
Ще се провеждат обучения на специалисти от детските градини и училищата по проекта за прилагане на правилни подходи при използването на т.нар. „Карта за функционална оценка“, както и за прилагането на другите инструменти, разработени по проекта, за оценяване на потребностите и за предоставяне на допълнителна подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности и с хронични заболявания, с изявени дарби и в риск.
По втората дейност на проекта се предвижда разработване на специализирани дидактически материали – учебна литература, адаптирани учебни помагала. Целта е всяко дете и ученик да има достъп до подходящите ресурси и до необходимата му подкрепа, за да се учи и да успее в своята личностна реализация.
Предвижда се разработването на адаптирани учебни материали спрямо образователните потребности на учениците, както и помагала, адаптирани спрямо образователните потребности на децата в предучилищна възраст и базирани на методите на обучение чрез игра.
Очаква се разработването и на материали за даровитите деца и ученици, насочени към развитие на техните интелектуални, академични, творчески и лидерски способности, към използването на оригинални и нетрадиционни модели на мислене и работа, за самостоятелно и творческо действие, самокритичност, живо въображение и други.
За децата и учениците в риск се предвижда изготвяне на помагала и материали, насочени към изграждане на социални и граждански компетентности, на умения за учене, за независим и самостоятелен живот, за контролиране на емоциите, за работа в екип, за решаване на проблеми и поемане на отговорност.
Публикувано на 20.09.2022 г.